Skórzana kurtka - klasyka gatunku

 Nie istnieje bardziej uniwersalny i klasyczny element męskiej garderoby niż skórzana kurtka. Jako element eleganckiej stylizacji, czy też jako symbol buntu - skóra towarzyszyła mężczyznom od lat. Jeżeli chcesz dodać do swojego wizerunku trochę rock n' rollowego charakteru, powinieneś zastanowić się nad nabyciem skórzanej kurtki. 

 Jednym z najbardziej znanych wzorów skórzanej kurtki jest będąca od dawna ubiorem złych chłopców kurtka motocyklowa, znana w Polsce jako ramoneska, kurtka skórzana zapinana na charakterystyczny, ukośny zamek błyskawiczny to klasyk gatunku, a zarazem trafiona inwestycja: nigdy nie wychodzi z mody.

 Powstała w 1928 roku w Nowym Jorku. Zaprojektowana przez Irvinga Schotta, właściciela firmy Schott Bros stała się wybawieniem dla motocyklistów - wcześniejsze kurtki zapinane na guziki były dla nich mało wygodne, zaś poprzecznie wstawiony zamek błyskawiczny sprawił, że kurtka znakomicie dopasowywała się do ciała i nie ograniczała ruchu podczas pochylania się nad kierownicą. Co ciekawe, aż do lat 50. produkowana była głównie w kolorze brązowym.

 Moda na czarny przyszła wraz z Marlonem Brando i filmem „Dziki”. Opowieść o bandzie motocyklistów przemierzających Kalifornię sprawiła, że zarówno Brando, jak i jego kurtka stali się obiektem kultu. Twórczo ozdabiana i zestawiana do dowolnych strojów w kolejnych dekadach przez punkowców, rockmenów, artystów i projektantów (na światowe wybiegi, w wersji ze skóry aligatora wprowadził ją sam Yves Saint Laurent), przetrwała jednak w praktycznie niezmienionej formie do dziś, dzięki czemu zyskała status klasyka męskiej garderoby, 

Od wielu lat klasyczną kurtkę motocyklową można kupić już nie tylko w sklepach z odzieżą dla motocyklistów, ale także w popularnych sieciówkach i w salonach cenionych marek. Można powiedzieć, że ramoneska traci swój oryginalny, buntowniczy charakter na rzecz codziennej mody.

 

 

Innym legendarnym modelem skórzanej kurtki jest pilotka.

W przeciwieństwie do ramonesek, które nadal są używane przez motocyklistów, pilotki w zasadzie wyszły z użytku lotniczego i stały się elementem odzieży cywilnej o ciekawej historii. Kopie legendarnych modeli pokochał cały świat i obecnie można je kupić zarówno w popularnych sieciówkach, jak i u najdroższych projektantów. Pilotki wiele lat temu weszły też do klasyki mody damskiej.

Pilotka jest bezpieczniejszą alternatywą dla ramoneski, ponieważ nie narzuca tak jak ramoneska rockowego charakteru, który nie każdemu odpowiada.

 

 

 

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, zarówno ramoneska i pilotka będą trafionym zakupem, a sama kurtka posłuży nam przez lata, królując w różnorakich stylizacjach.