Garnitury nie muszą być nudne

 Często jednak są, choć to nie ich wina, tylko twoja,  jeżeli na każde wesele, pogrzeb, studniówkę, komunię, wigilię, wyjście do teatru i każdy dzień w korporacji ubierasz zawsze ten sam, za duży o dwa rozmiary, czarny garnitur. Dawniej posiadanie w szafie jednego "eleganckiego" stroju może i wystarczyło, ale w dzisiejszych czasach jest to raczej oznaka braku stylu i wyobraźni. Jaki garnitur wybrać, aby wyglądać w nim dobrze i interesująco?

Przede wszystkim d o p a s o w a n y

Nawet najładniejszy, najlepszy jakościowo garnitur nie będzie dobrze wyglądał,jeżeli będzie za duży lub za mały. Co więcej, może to całkowicie zmienić sposób ww jaki jesteśmy postrzegani.

 

Największy problem sprowadza się jednak do pytania, po czym poznać, czy garnitur dobrze leży?

Marynarka
Przede wszystkim marynarka powinna być dobrze dopasowana w ramionach – mówi Adam Warcholiński z Pracowni Projektowej Krawiectwa Miarowego TIVIANO. Zbyt szeroką marynarkę poznamy po załamaniach w dół na brzegach ramion, zbyt wąską natomiast, po odstającym bicepsie lub trójkątnych załamaniach na brzegach ramion.

Dobierając odpowiednią długość marynarki, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko to, by jej dolna krawędź sięgała za pośladki lub, przy zwieszonych luźno rękach, do zagięć kciuków. Właściwą długość poznamy także po rękawach. Krawędź rękawa powinna znajdować się w odległości ok. 13 cm od końca kciuka, o ile nie mamy do czynienia ze szczególnie długimi dłońmi – wyjaśnia Adam Warcholiński.

Spodnie
Dobrze dobrane spodnie od garnituru to takie, które nawet bez paska opierają się na biodrach. Im węższe w nogawkach, tym powinny być krótsze. Zazwyczaj dobrze skrojone spodnie kończą się około 1 cm nad obcasem butów. Szerokość spodni w nogawce powinna być taka, aby nogawka opadała mniej więcej na połowę długości buta. To ogólna zasada, ale w przypadku sylwetek skomplikowanych, możliwe są odstępstwa, uzależnione od postury oraz obwodów w udach i w pasie – zaznacza właściciel TIVIANO.

Koszula
Aby cały garnitur prezentował się naprawdę dobrze, bardzo dużą wagę należy przyłożyć do wyboru koszuli. Źle dobrana koszula może popsuć efekt, jaki chcielibyśmy osiągnąć eleganckim strojem. Im twarz bardziej owalna, a co za tym idzie, szersza żuchwa, tym bardziej szpice kołnierza powinny wędrować w dół. W przypadku osoby o szczupłej twarzy, sprawdzą się bardziej rozłożyste kołnierze włoskie lub ewentualnie półwłoskie – twierdzi Adam Warcholiński.

Korpus koszuli powinien zostać tak dopasowany, aby przy siadaniu na krześle koszula nie rozchodziła się przy guzikach tworząc tzw. romby lub diamenty. Szerokość w plecach jest uzależniona od postury. Zazwyczaj zakłada się, że dla osoby szczuplej szerokość koszuli w ramionach może być równa szerokości w plecach (od pachy do pachy). Im osoba mocniej zbudowana, tym bardziej szerokość w ramionach zwiększa się, tworząc tzw. bufor ruchu.

W przypadku osób dobrze zbudowanych dobrym rozwiązaniem będzie dopasowanie koszuli w pachach, w celu uniemożliwienia przemieszczania się koszuli przy ruchu rąk. Stanowi to również zabezpieczenie przed przypadkowym rozerwaniem koszuli. Przy skrzywieniu dolnego odcinka kręgosłupa (lordozie) koszula powinna być luźniejsza na plecach, dzięki czemu nie będzie podkreślała wady sylwetki. 
Pamiętajmy także o mankietach. Osobom o dłoniach szczupłych nie zaleca się mankietów na spinki, gdyż takie mankiety mogą opadać poniżej linii nadgarstka. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na koszulę z guzikami.

 

 Dobrze, skoro już wiemy jak dopasować garnitur to co dalej. Dalej już tylko zabawa. 

Kolor

Moda męska prężnie się rozwija i nie jesteśmy skazani wyłącznie na czerń i granat. Jeżeli tylko mamy chęć i odwagę możemy spróbować bardziej niecodziennych kolorów.

 

 

 

Wzór

Gładki garnitur będzie zdecydowanie najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny, ale jeśli chcemy wyróżnić się z tłumu, to możemy łatwo to osiągnąć za pomocą dodania wzorzystych garniturów. Najciekawszym i ciągle zyskującym popularność wzorem w męskiej ggarderobie jest krata. Kraciaste garnitury są coraz szerzej dostępne w sieciówkach, a dobrze dobrane wyglądają na mężczyźnie wręcz fenomenalnie.

 

 

Dodatki

Czasem mały detal może mieć ogromy wpływ na całą stylizację. Dodatki i akcesoria są świetnym sposobem na urozmaicenie naszego wizerunku. Zegarki, bransoletki, pierścienie, okulary, kapelusze, szaliki, poszetki, krawaty, spinki do mankietów - wybór jest ogromny, a każdy dodatek wyróżnia nas na tle innych facetów.